AEEF MLS Market Report

Raportul de piata AEEF MLS Market Report va aduce pentru prima data ca rezultat al unei analize independente si relevante indicatori precum: indexul pietei imobiliare rezidentiale, marja de negociere, marja de ajustare, gradul de marketabilitate al pietei.

Raportul de piata a fost realizat pe baza informatiilor furnizate de Serviciul de Listare Multipla Flexmls Romania, pe perioada de la data 1 ianuarie 2013 pana la 31 decembrie 2014.

Datele au in vedere informatii relevante despre piata imobiliara rezidentiala din Bucuresti (urmand ca in continuare sa includem in analiza si marile orase din Romania), fiind analizate
•  peste 11 mii oferte active verificate in decembrie 2014;
• circa 4.200 de tranzactii in 2013 si 6.500 tranzactii in 2014 pe piata rezidentiala din Bucuresti ce insumeaza un volum de aproape 250 mil Euro in anul 2013 si 350 mil.Euro in 2014;

Analiza a avut in vedere ultimile 8 trimestre, respectiv intreaga perioada 2013 2014, Indicatorii urmariti in evolutie trimestriala incepand cu anul 2013 pana in prezent includ intre altele:
1. Evolutia numarului de oferte active ;
2. Evolutia numarului de tranzactii si a volumului tranzactiilor;
3. Valorile mediane ale preturilor de tranzactionare pe zone;
4. Evolutia numarului de tranzactii si a volumului tranzactilor;
5. Evolutia preturilor de tranzactionare (Pret/ unitate si respectiv pret/mp), cu structurare pe zone, pe tipuri de proprietati rezidentiale, pe vechimea proprietatii;
6. Marja de ajustare, respectiv pretul de vanzare raportat la primul pret de listare
7. Marja de negociere, respectiv pretul de vanzare raportat la ultimul pret de listare
8. Gradul de lichiditate (marketabilitate) a pietei imobiliare rezidentiale

Cu acest prilej va fi lansat un index bazat pe valorile mediane ale preturilor de tranzactionare ale proprietatilor rezidentiale din Bucuresti ARM Index .

Locurile s-au epuizat, insa poti alege sa primeste materialele conferintei!